23.06.2024 r. - Imieniny: Wandy, Zenona - Pogoda:

Wiadomości
Archiwum
Kultura
Sport
Baza firm
Ogłoszenia
Galeria
Kontakt

Dyżury aptek
Ważne numery
Oferty pracy PUP
Rozkład jazdy PKS

WYSZUKIWARKA


Prasówka

Nowe 7 Dni Gryfina

Będą ścigać trucicieli

Wyrwali teczkę z milionem

Kto nas będzie woził?

Gazeta Chojeńska

Teatry już w akcji

Namiętnie o TBS

Wędrówki historyczne wokół Gryfina

Kurier Szczeciński

Akcje PGE za 4 mld zł

Wybuch w elektrowni Dolna Odra!

Odkorkować Gryfino

UMiG Gryfino

Sukcesy MKS "Hermes" w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży

Sytuacja powodziowa - Akt. 06-06

DNI GRYFINA 2010 - PROGRAM IMPREZY

GDK

Koncert legendarnej grupy deathmetalowej - Vader

5. Dragonboatfest Gryfino 2010

Tadek Wasilewski i zespół "Arkan" na Western Pikniku


Z ostatniej chwili ...

» Wersja do druku «
powiększ czcionkępomniejsz czcionkę

Akcje PGE za 4 mld zł

Dodano: 2010-10-10

Nowe Czarnowo/Warszawa. Ministerstwo Skarbu Państwa sprzedało w piątek 10 proc. akcji Polskiej Grupy Energetycznej, uzyskując blisko 4 mld zł - powiedział PAP rzecznik MSP Maciej Wewiór. Większość oferty trafiła do polskich inwestorów. Do PGE należy m.in. Elektrownia Dolna Odra w Nowym Czarnowie.
Akcje sprzedawane były po cenie 21,30 zł. "Transakcja realizowana była w formule budowania przyspieszonej księgi popytu (deklaracje zainteresowania akcjami - PAP). Wzięli w niej udział inwestorzy finansowi z 22 krajów, z 4 kontynentów. Globalna sprzedaż akcji PGE jest kolejną transakcją świadczącą o wiodącej roli GPW jako regionalnego centrum finansowego Europy Środkowo-Wschodniej" - podkreślił resort skarbu.
4 mld zł wpływów ze sprzedaży akcji PGE czynią tę transakcję - jak zaznaczyło MSP - "największą sprzedażą w formule budowania przyspieszonej księgi popytu w historii polskich rynków kapitałowych, a kwotę tę uzyskano w ciągu półtora dnia od rozpoczęcia transakcji".
"Była to również jedna z największych historycznie operacji finansowych w relacji do średniego dziennego wolumenu obrotu akcjami spółki" - dodało ministerstwo.
Resort poinformował, że w transakcji uczestniczyli inwestorzy finansowi z Europy, Azji oraz Ameryki Północnej i Południowej, a budowa księgi zakończyła się nadsubskrypcją. Według MSP, znacznie ponad połowę oferty uplasowano wśród inwestorów polskich, z których najistotniejszą grupę stanowiły Otwarte Fundusze Emerytalne.
"Tak znaczący udział krajowego kapitału wskazuje na rosnące możliwości polskich rynków kapitałowych. Z kolei międzynarodowe zainteresowanie akcjami największej grupy energetycznej jest przykładem atrakcyjności polskiej gospodarki, a szczególnie sektora energetycznego" - podkreślono.
Na zamknięciu piątkowej sesji na GPW jedna akcja PGE kosztowała 21,31 zł.
PGE to największa w Polsce firma elektroenergetyczna oraz jedna z największych w Europie Środkowej i Wschodniej pod względem ilości wytwarzanej energii elektrycznej i wielkości zainstalowanych mocy wytwórczych. W jej skład wchodzą m.in. dwie kopalnie węgla brunatnego i ponad 40 elektrowni i elektrociepłowni. (PAP)
Kurier Szczeciński

« powrót

Ogłoszenia

Dodaj ogłoszenie!
Zobacz wszystkie ogłoszenia

Komunikaty


Reklama:ul. Mieszka I, tel. 091-416-23-95

 
Adara S.J.

Portal prowadzi firma:
ADARA S.J - Usługi Informatyczne
ul. Łużycka 87, 74-100 Gryfino
tel. 091 416 8181
e-mail: info@e-gryfino.pl
Słowa kluczowe: gryfino, wiadomości, informacje, ogłoszenia, baza firm