29.04.2024 r. - Imieniny: Piotra, Roberta - Pogoda:

Wiadomości
Archiwum
Kultura
Sport
Baza firm
Ogłoszenia
Galeria
Kontakt

Dyżury aptek
Ważne numery
Oferty pracy PUP
Rozkład jazdy PKS

WYSZUKIWARKA


Prasówka

Nowe 7 Dni Gryfina

Będą ścigać trucicieli

Wyrwali teczkę z milionem

Kto nas będzie woził?

Gazeta Chojeńska

Teatry już w akcji

Namiętnie o TBS

Wędrówki historyczne wokół Gryfina

Kurier Szczeciński

Akcje PGE za 4 mld zł

Wybuch w elektrowni Dolna Odra!

Odkorkować Gryfino

UMiG Gryfino

Sukcesy MKS "Hermes" w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży

Sytuacja powodziowa - Akt. 06-06

DNI GRYFINA 2010 - PROGRAM IMPREZY

GDK

Koncert legendarnej grupy deathmetalowej - Vader

5. Dragonboatfest Gryfino 2010

Tadek Wasilewski i zespół "Arkan" na Western Pikniku


Z ostatniej chwili ...

» Wersja do druku «
powiększ czcionkępomniejsz czcionkę

Partnerstwo ponad granicami

Dodano: 2009-03-20

Kolejna rocznica nadania naszemu miastu praw miejskich i towarzyszące jej uroczystości, stały się okazją do przyjazdu do Gryfina przedstawicieli miast partnerskich

Gryfino współpracuje obecnie z sześcioma miastami. Cztery z nich leżą poza granicami naszego kraju, jedno leży na południu Polski, kolejne znajduje się w sąsiednim powiecie. Partnerstwo opiera się na wspólnych umowach, zawartych przez władze naszego miasta z zainteresowanymi stronami. Postanowiliśmy sprawdzić, jak przebiega obustronna współpraca i zapytać o płynące z niej korzyści, zarówno dla naszej gminy, jak i miast, z którymi współpracujemy.

Sąsiedzka pomoc
Trzy z miast partnerskich leżą za naszą zachodnią granicą. Od 1991 roku Gryfino obowiązuje umowa o wzajemnej współpracy z Gartz, od 1993 ze Schwedt oraz od 2000 roku z Bersenbrück.
- Współpraca z wymienionymi miastami dotyczy całego szeregu organizowanych wspólnie imprez sportowych, kulturalnych oraz różnego rodzaju przedsięwzięć (wyjaśnia Leszek Ludwiniak, odpowiedzialny za współpracę z ramienia gryfińskiego magistratu).
Dzięki obowiązującym umowom, zdaniem Leszka Ludwiniaka ułatwiona jest współpraca pomiędzy różnego rodzaju organizacjami działającymi na terenie miast partnerskich, a także szkołami, klubami sportowymi oraz firmami.
- Szkoły z terenu naszej gminy współpracują z placówkami niemieckimi. Organizowane są wspólne spotkania i wyjazdy, podczas których dzieci i młodzież mają okazje do zawierania nowych przyjaźni, a także mogą poznać kulturę i tradycję swoich sąsiadów (mówi Leszek Ludwiniak).
Przedstawiciele miast partnerskich uczestniczą również, na zaproszenie gryfińskiego magistratu, w uroczystościach organizowanych na terenie naszego miasta. W programie nadchodzących Dni Gryfina znalazł się również występ zespołu LO Parker, pochodzącego z Bersenbrück.

Wsparcie
Obok wymienionych miast niemieckich Gryfino obowiązują również umowy partnerskie z miejscowościami leżącymi na terenie naszego kraju. Od roku 2000 obowiązuje umowa z Barlinkiem. Na skutek powodzi, która przed kilkoma laty nawiedziła Polskę, a szczególnie południowe jej krańce, gryfiński magistrat nawiązał również współpracę z gminą Raciechowice. Zniszczona na skutek olbrzymiej powodzi wieś Raciechowice otrzymała wsparcie od naszego miasta.
Ostatnim z miast partnerskich, z którym Gryfino zawarło umowę, jest ukraiński Sambor. Z tą liczącą niespełna 40 tysięcy mieszkańców miejscowością nasze miasto ma obecnie najsłabszy kontakt. W ramach współpracy do Gryfina przyjeżdżają systematycznie w okresie wakacyjny na wypoczynek ukraińskie dzieci, najczęściej pochodzące z polskich rodzin. Obecnie gryfiński magistrat próbuje nawiązać szerszą współpracę z ukraińskimi szkołami i magistratem.
- Chcemy, aby nasza współpraca była bardziej wydajna i przyniosła obu miastom jak najwięcej korzyści (wyjaśnia Beata Kryszkowska, sekretarz miasta).

Nowe możliwości
Obowiązujące z wymienionymi miastami umowy nie są jedynymi elementami współpracy, jakie na co dzień przejawiają gryfińskie instytucje i szkoły. W ostatnich tygodniach coraz większe efekty przynosi nawiązany przez Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Gryfinie kontakt z placówkami oświatowymi z Drohobycza. W ślad szkoły ponadgimnazjalnej poszła również Szkoła Podstawowa nr 2, podpisując przed kilkoma dniami porozumienie ze swoim odpowiednikiem z ukraińskiego miasta. Pojawiają się również kolejne miasta chcące nawiązać współpracę partnerską z Gryfinem. Jednym z nich jest Kalkar, niemiecka miejscowość leżąca przy granicy z Holandią.
- Kalkar można nazwać takim niemieckim odpowiednikiem Gryfina. Jest tam między innymi kościół, pochodzący z tego samego okresu co nasz, w którym systematycznie odbywają się koncerty organowe. Współpraca z takim miastem mogłaby przynieść wiele korzyści (uważa Leszek Ludwiniak).

mp

Źródło: Nowe 7 dni Gryfina

« powrót

Ogłoszenia

Dodaj ogłoszenie!
Zobacz wszystkie ogłoszenia

Komunikaty


Reklama:



ul. Mieszka I, tel. 091-416-23-95

 
Adara S.J.

Portal prowadzi firma:
ADARA S.J - Usługi Informatyczne
ul. Łużycka 87, 74-100 Gryfino
tel. 091 416 8181
e-mail: info@e-gryfino.pl
Słowa kluczowe: gryfino, wiadomości, informacje, ogłoszenia, baza firm